poniedziałek, 14 grudnia 2009

Matematyczny kurs na babeczkę;)

Przepraszam najpierw , że kurs ukazuje się po weekendzie, ale ......
przecież nie mogłam nie być na Pierwszym (i nie ostatnim) Spotkaniu Scraperek z kujawsko-pomorskiego!!!
Było rewelacyjnie, było w sobotę i było stanowczo za krótko! Ale o tym w następnym poscie a teraz obiecany kurs;)Kurs od podstaw "rozrysowałam" sama, przypominając sobie podstawy geometrii ( dzięki mama!)

Zaczynamy:

1. Przygotuj:
-dwa wzory papieru ( brystolu lub z kolekcji)
-nożyk do papieru
-linijkę
-cyrkiel
-olówek
-klej
-sznurek
-nożyczki
-KAWĘ ( to sciągnelam od Brises:):):))
2. Obieramy dl.promienia-u mnie to 3 cm. i rysujemy okrąg:3. na okręgu zaznaczamy punkt w dowolnym miejscu i wbijamy w niego cyrkiel a następnie rozwartoscią taką samą jak promień -czyli 3 cm.-na okręgu zaznaczamy punkty przekładając stopkę cyrkla z punktu do punktu-ma być 6 punktów na okręgu o równej odległosci między nimi:4. Łączymy ze sobą wszystkie punkty:5. Powstaje szesciokąt:6....o boku 3 cm.7. Łączymy ze sobą co drugi kąt naszego szesciokąta-czerwona linia:8. Otrzymujemy w srodku okręgu gwiazdę:9. Przez wszystkie wierzcholki gwiazdy oraz przez srodek okręgu prowadzimy linie proste "wychodząc" poza nasz okrąg:
10. Na wystających poza okręgiem ramionach odmierzamy-liniją bądź cyrklem-jednakowe dlugosci od wierzcholków gwiazdy-zaznaczamy przecięciami punkty:11. Łączymy ze sobą wczeniej zaznaczone punkty:12. Wczesniej wyrysowane linie czerwone przedlużamy rysując w ten sposób linie pomocnicze do późniejszego składania dołu babeczki-na rysunku linie te są przerywane w kolorze niebieskim:13. Wycinamy nasz szesciokąt:14. Robimy tzw. dziubki-czyli odpowiednio zaginamy papier wzdluż wyrysowanych linii przerywanych i wzdluż linii pomiędzy tymi dwoma przerywanymi:15. Teraz taki myk-mam problem z jego opisaniem-chodzi o odpowiednie rozpłaszczenie tego skrzydełka...:16. Cos jak w skladanych , papierowych samolocikach:17. Złożony każdy rożek:18. Sklejamy-nie musi być idealnie krawędź do krawędzi-w ten sposób dól babeczki będzie bardziech-hmmm-rozchylony?19. Wystającą częsć dziubka-obcinamy:20. Sklejony dól babeczki:21. Na drugim papierze rysujemy kształt "góry" babeczki-pamiętając o tym aby skrzydełko do wklejenia w podstawę babeczki miało szerokosć 3 cm. a wysokosć samego skrzydelka do wklejenia jakies 0,5 cm.22. Wycinamy 6 szt. "góry" babeczkowej, dziurkaczem robimy "uszko" do sznurka i doklejamy do "dołu":23. Formujemy "wybrzuszenia" i zawiązujemy sznureczek:24. Na koniec ozdabiamy babeczkę wg. własnego "widzi-mi -się" doklejając koronkę, tasiemkę itp.:
Srodek wykładamy bibułką i umieszczamy tam słodki prezencik bądź inną drobnostkę-np. pierscionek z brylantem:):):):):)

Dziękuję za uwagę, życzę przyjemnej pracy i zabawy z korzystania z kursu:)
Bardzo proszę, jeżeli zrobisz babeczkę wg. tego kursu zostaw w komentarzu link do zdjęcia z nią! Bardzo mi będzie miło i chętnie pooglądam babeczki w innych wykonaniach!!!

9 komentarzy:

rudlis pisze...

Świetny kursik na babeczkę :)

Unknown pisze...

O maj gad - tak jak myślałam niezwykle skomplikowane i czasochłonne... Ale efektowne też niesamowicie! Dzięki za kursik, na pewno skorzystam :-D

gizmo pisze...

Świetny kursik !
Bardzo bym chciała meć czas z niego skorzystać ...:)

Magda pisze...

Super kursik. Jak tylko bede miala czas (czytac: skonczy sie swiateczne kartkowanie) zrobie babeczke.
Pozdrawiam,
Magda x

Berberis pisze...

WOW!!
Świetny kurs!! Myślę, że kiedyś skorzytam z niego. Bardzo podoba mi sie to pudełeczko!!

Zuzik pisze...

Świetny kursik! Na pewno z niego skorzystam i wkrótce pochwalę się swoją babeczką!
Bardzo dziękuję! Pozdrawiam!:-)

Anna Zaprzelska pisze...

Ha!!!! Mówiłam, że bez kawy trudno! Super kursik! Jak się zmierzę, to dam znać.

boniusia pisze...

super!

hela-maria pipień [sadowska] pisze...

Extra pomysł. Dzięki za kurs. Może się odważę i spróbuję.